W 2017 roku dziennikarka Shiori Itō publicznie wyznała, że dwa lata wcześniej została zgwałcona przez uznanego dziennikarza, Noriyukiego Yamaguchiego. Czarna skrzynka to szczery zapis zmagań z systemem – trudnym, upokarzającym dochodzeniem oraz z góry skazanym na porażkę procesem karnym. A także opowieść o traumie i braku zrozumienia, którego doświadczyła ze strony społeczeństwa i bliskich osób.
Książka Itō wzburzyła opinią publiczną i stała się katalizatorem ruchu #MeToo w Japonii. Oprócz głosów poparcia autorkę zalała też fala krytyki. Sprawa miała swój finał dopiero w 2019 roku – gdy Itō wygrała proces cywilny przeciwko Yamaguchiemu.
Czarna skrzynka to lektura trudna, ale inspirująca – dowód na to, że bez względu na wszystko, warto walczyć o to, żeby prawda wyszła na jaw. Trudno mówić o współczesnym japońskim feminizmie bez książki Shiori Itō.
Wydanie opatrzone posłowiem Karoliny Bednarz.
"Na nagraniach z monitoringu wyraźnie widać, że zostałam zaciągnięta do hotelu, a później przebywałam przez dłuższy czas w pokoju Yamaguchiego. Czy w tym czasie wyraziłam zgodę, czy nie?
Wielokrotnie zwracano mi uwagę, że osoby trzecie nie wiedzą, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami. Prokurator określił to mianemblack box, „czarnej skrzynki”. Ale w jaki sposób nieprzytomna osoba, która została zaciągnięta do pokoju, mogła świadomie wyrazić zgodę? Jeśli prawo wymaga bezpośrednich dowodów na to, że w takiej sytuacji nie wyrażono zgody, to uważam, że z tym prawem jest coś nie tak".
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.