• Przechowalnia 0
 • A5
  Adamada
  Agora SA
  Akapit Press
  Aksjomat
  Albatros
  Albus
  Aletheia
  Alter
  Amber
  ANEKKE
  Annapurna
  Arkady
  Arystoteles
  Assouline
  Austeria
  B.est Toys
  Babaryba
  Bajka
  Bajki-Grajki
  Bard
  Bezdroża
  Bęc zmiana
  Biblioteka Akus..
  Bis
  Biuro literacki..
  Bloomsbury UK
  Bona
  Book Cook
  Books And Fun
  Bosz
  BRESSER GmbH
  Buchmann
  Buki France
  Burda Książki
  Cass Film Enter..
  Centrala
  Centrum Archite..
  Centrum Edukacj..
  Cis
  CoJaNaTo
  Copernicus Cent..
  Czarna Owca
  Czarne
  Czuły barbarzy..
  Czytelnik
  Debit
  Djeco
  Dowody na istni..
  Dragon
  Dress Your Doll
  Druganoga
  Drzewo Babel
  Dwie Siostry
  Dwukropek
  Ebury Press
  Edgard Kapitan ..
  Edipresse Ksią..
  Editio
  Egmont
  EMG
  EneDueRabe
  Entliczek
  Esteri
  Esteria
  Ezop
  Filo
  Finebooks
  Format
  FoxGames
  Fronda
  Full Meal
  Fundacja Andrze..
  G3
  Galakta
  Galeria książ..
  Games Factory P..
  Gestalten
  Gigamic
  Granna
  Greg
  GWP
  Haba
  Harde
  Harmonia
  HarperCollins
  HIP
  Hippocampus
  HOBBITY
  HUSKI
  If
  Ilustris
  Initium
  Insignis
  Iskry
  IUVI
  Jaguar
  Janod
  Jedność
  Jung-Off-Ska
  K.E. Liber
  Karakter
  Kidimax
  KIMMIDOLL
  Kinderkulka
  Kocur Bury
  Kosmos Kosmos
  Kropka
  Krytyka polityc..
  Książkowe Kli..
  Kultura Gniewu
  Kurc
  Lacerta
  Latarnik
  Laurence King P..
  LesDeglingos
  Levyz
  LEVYZ
  Literackie
  Literatura
  Literówka
  LittleLife
  Lokator
  Londji
  Lottie Dolls
  LovePolandDesig..
  Lucrum Games
  Łajka
  MAC Edukacja
  Mała Kurka
  Mamania
  Mando
  Marginesy
  Martel
  Media Rodzina
  MG
  MiND
  Młody Book
  Mon Petit Art
  Monumi
  Moses
  MOULIN ROTY
  Muchomor
  Mudpuppy
  Multico
  Muza
  Muzeum Historii..
  Muzeum Powstani..
  Muzeum Sztuki w..
  Muzeum w Gliwic..
  Muzeum Warszawy
  mycitysomething
  Na Szczyt
  Nasza Księgarn..
  Natuli
  noboco
  Noir sur Blanc
  Nowa Baśń
  Oficyna Wydawni..
  Olesiejuk
  Ongrys
  Osnova
  Ossolineum
  Ośrodek Karta
  Otwarte
  Papierowy Księ..
  Papilon
  Pascal
  Pasja
  Pauza
  Phaidon
  PIW
  Pixie crew
  Planeta
  Planeta Komiks..
  Pogotowie Kazik..
  Pogotowie Kazik..
  Polarny Lis
  Poradnia K
  Post FACTUM
  Poznańskie
  Prestel Publish..
  Prószyński
  Publicat
  Puffin
  PWN
  Rags'y
  Random House
  Random House
  Random House1
  Rebel
  Rebis
  Rizzoli
  Ryżowe Okulary
  Samo Sedno
  Santoro London
  SBM
  Schirmer/Mosel ..
  SCHLEICH
  Scratch Europe
  Scrunch
  Sensus
  Sic
  Siedmioróg
  Sierra Madre
  Sine Qua Non
  Slovart Publish..
  Smak słowa
  Smart Game
  Sonia Draga
  Sonia Draga
  SPIEGELBURG
  Stapsis
  Stara Szkoła
  Steidl Publishe..
  Stojo
  Stowarzyszenie ..
  Studio Blok
  Supernowa
  Świat Książk..
  Tactic
  Tadam
  Tajfuny
  Tako
  Taschen
  tashka
  Tatarak
  Tekturka
  teNeues
  Thames & Hudson
  The Purple Cow
  Timof comics
  TMC
  Trefl
  Universal Music
  Vesper
  Vis-a-Vis Etiud..
  Visart
  Vitra Design Mu..
  WAB
  Warstwy
  Widnokrąg
  Wielka Litera
  Wilga
  Wilk&Król
  Wolno
  WOODWAY
  WSiP Wydawnictw..
  Wyd. komiksowe
  Wyd. Uniwersyte..
  Wydawnictwo Aka..
  Wydawnictwo RM
  Wysoki Zamek
  Wytwórnia
  Yoyo Books
  Yuhme
  Zakamarki
  Zielona Sowa
  Znak
  Zwierciadło
  Zysk i S-ka

  Wszystko gra A.Czerwińska-Rydel

  33,00 zł

  Producent: Wytwórnia
  EAN: 9788364011108
  Waga:0.00 kg
  Sprawdź koszty wysyłki

  Koszty dostawy tego produktu

  Wiek 5+

  WSZYSTKO GRA

  Nagrody:

  BolognaRagazzi Award 2012 w kategorii non-fiction
  Książka Roku 2012 w konkursie IBBY
  nominacja do niemieckiej nagrody Jugendliteraturpreis 2014
  Grand Prix Młodych Krytyków w Wiedniu
  Biały Kruk Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium
  Lista Honorowa IBBY
  Lista Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie
  Must Have Łódź Design Festival

  Recenzja Małgorzaty Cackowskiej

  Dlaczego wszystko gra we „Wszystko gra”?

  „Wszystko gra” z tekstem Anny Czerwińskiej–Rydel z ilustracjami i w opracowaniu graficznym Marty Ignerskiej to niezwykle oryginalna literacko-graficzna forma edukowania muzycznego, ujęta w ramy przedstawienia orkiestry symfonicznej na kilka chwil tuż przed koncertem, przed którym instrumenty stroją się. To wspaniała książka, której treść i forma, choć wykonane przez dwie różne osoby są nierozłączne. Cała idea książki zachwyca, jednakże na wyobraźnię w sposób bardziej bezpośredni oddziałuje to, co można w niej zobaczyć.

  Jak to się dzieje, że książka wręcz hipnotyzuje jakąś niezwykłą siłą artystycznego wyrazu? Już na okładce widzimy dość mocnego, muskularnego, ale frywolnego jednocześnie (bo w koszulce atlety z częściowo odkrytym torsem i muszką na szyi) puzonistę, rodem jakby z Nowego Orleanu. Ta jazzowa konotacja wiedzie odbiorcę do kontekstu rodzenia się kultury popularnej. Wprowadzenie popkultury do świata muzyki klasycznej to oryginalność stylu Marty Ignerskiej.

  I dalej. Wizualizacje tego, co wyrażone słowem, przypominają awangardę z początku dwudziestego wieku, a szczególnie eksperyment filmowy pt. Oko i ucho Franciszki i Stefana Themersonów z 1945 roku, gdzie synkretyzm abstrakcyjnego obrazu i pieśni Karola Szymanowskiego jest niemal idealny. W książce jesteśmy jakby krok dalej – dźwięku w ogóle nie słyszymy, ale możemy przynajmniej spróbować wyobrazić sobie (niczym osoby niesłyszące), jak brzmi i czym jest głos każdego instrumentu? Jaką jakość wnosi do orkiestry: czy ogień, czy lot ptaka, rzewną miłość…? Ta książka może zatem powiedzieć i pokazać, czym jest muzyka, również osobom niesłyszącym.

  Ukazane w książce dzikie rumaki, grajkowie i bożki przywołują ducha kultury antycznej, malarstwa początku naszej cywilizacji. Wyraźne figury postaci, często profilowanych, jednobarwnych na skontrastowanym wyrazistym tle są niczym te z antycznych waz. Tam widzimy czerń i pomarańcz, a tu ultranowoczesny oranż. Takie zestawienie kolorystyczne (oranż z magentą) jest zresztą ostatnio w dizajnie bardzo en vogue. Ale w tej książce (a również w kilku innych najnowszych dziełach młodych polskich graficzek) intensywność barw doprowadzona jest do takiego punktu, że stają się fluorescencyjne, choć ciągle trzymają się klasycznych zasad.

  W książkach dla dzieci bardzo często spotykamy się z personifikacją, antropomorfizacją i animizacją tego, co dotąd nie żyło. To swego rodzaju funkcjonalna norma. W tej książce mamy do czynienia z bardzo oryginalnym, a do tego niezwykle zabawnym, czasami nawet prześmiewczym stylem personifikacji instrumentów muzycznych, oddającej ich atrybuty (np. altówki to zazdrosne i dość łatwe do urażenia pańcie z zadartymi nosami, właśnie dlatego, że nie są tak ważne jak skrzypce), ale przede wszystkim ich historię i kulturową proweniencję, np. flet, będący instrumentem bogów i pasterzy przedstawiany jest jako bożkowo-pastuszkowy, brodaty mężczyzna z gęstą czupryną wijących się węży i łączki kwiatuszków, skąd wiemy że ma moc zaklinania węży i pochodzi z krajów Azji, ale także umila pasterzom czas na całym świecie. Niezwykłą jest też trąbka – trębaczka z gąszczem płomieni i kłębami dymu zamiast włosów, czyli ta, której dźwięk jest jak jasność ognia i ma moc wołania na alarm. Takie portrety, zdają się czerpać inspiracje z szesnastego wieku, głównie z manierystycznych, alegorycznych dzieł Arcimbolda, które „spełniają manierystyczną zasadę capriccio - dzieła niezwykłego, dziwacznego (bizzarro), pomysłowego, zaskakującego odbiorcę i prowadzącego z nim grę umysłową i optyczną ”. Również tak jak Arcimboldo projektował barwny system zapisu nutowego, z którego muzyk odróżniając tonację miał wygrywać dźwięki, tak Marta Ignerska komponuje obrazy z inwencją własną, zapisując dźwięki barwami drukarskimi i kształtami, ale też operując symboliką sprowokowaną przez tekst.

  We Wszystko gra wszystko gra również dlatego, że niezwykle płynnie, jakby zupełnie bez żadnej granicy tekst zamienia się w obraz, a potem w muzykę!

  Odbiorca może odnieść wrażenie, że uczestniczy w jakiejś niezwykłej, lecz przypisanej naszej kulturze „walce żywiołów”. Dla przykładu, w dwóch rozkładówkach narracji tak słownej jak i wizualnej wszystkie instrumenty spotykają się. W pierwszej z nich są jeszcze ‘osobami’, które zdają się szaleć samopas jak na ogromnych igrzyskach i tańczyć (co oznacza etymologia słowa orcheisthai ) w niczym nieograniczonej przestrzeni: trąbka i róg strzelają wprost dźwiękiem, szarżują po diagonalnych liniach, opowiadający sobie dowcipy fagot z puzonem pękają ze śmiechu, piszczą flety i skrzypią skrzypce, płaczą altówki, jeleń ryczy… słowem zgiełk taki, że aż z lasu uciekają wilki, dzik i wszystko, co żywe. W drugiej – już nie spotkamy osób, ale widzimy oddaną w równych pasach trzech barw harmonię samego, czystego współbrzmienia dźwięków, które wszystkie one jednocześnie wydają, ale tym razem już potulnie pod władzą batuty dyrygenta i utworu koncertowego na orkiestrę symfoniczną.

  Podstawowym tworzywem ilustratorki jest rysunek, często karykaturalny (niejednokrotnie dodaję ‘gębę’ swoim protagonistom), czasem nawet komiksowy, wykonany ręcznie miękkim ołówkiem i poddany obróbce komputerowej. Te miękkie, czasem krągłe i rozmazane nieco kształty zderzane zostają z czyściutkim, zwielokrotnionym śladem komputerowego, sterylnego niemal sznytu (np. ilustracja wydobywania dźwięku ‘a’ z oboju albo snucia się ‘a’ cieniuteńkiego niczym pajęcza sieć wyskakująca spod smyczka). Technika ta zdaje się mieć ogromny sens w dziele jakim jest książka. Gdyby bowiem artystka chciała oryginały swych prac wykonanych ołówkiem wystawiać jedynie w galeriach – szanse na ich długowieczność byłby nikłe. A tu – proszę bardzo – dzięki świadomej działalności wydawcy, jest książka z ilustracjami wydrukowanymi w doskonałej drukarni, na jednym z jakościowo najlepszych i najtrwalszych papierów. Ilustracja w oryginale wykonana ołówkiem czy cienkopisem, dzięki temu, że znalazła się w książce, przynależy do sztuk użytkowych zostaje zwielokrotniona i w postaci takich kopii może trafiać prosto w ręce tysięcy odbiorców, a co najważniejsze - ma szanse przetrwać kilkaset lat!

  Książka Wszystko gra ma wartość artystyczną, pragmatyczną i edukacyjną, a jednocześnie charakter śmiałej, awangardowej plastycznej kreatywności. Jest ona zapowiedzią serii tak oryginalnych i przede wszystkim nienudnych lekcji z teorii muzyki i stanowi chwalebny przykład książki edukacyjnej, o której śmiało można powiedzieć, że przekroczyła przepaść dzielącą współczesną polską produkcję książkową dla dzieci ostatnich dekad od najlepszych ilustrowanych książek edukacyjnych powstałych w Polsce w latach 60 i 70 ubiegłego wieku .

  Na zakończenie warto dodać, że nie sposób nie dostrzec w książce swego rodzaju odrębnej, ale jakże ważnej i niezwykle humorystycznej opowieści wizualnej, którą możemy śledzić na obu wyklejkach: początkowej i końcowej. Jest to nie tylko przegląd i typologia melomanów, ale przede wszystkim ukazanie bogactwa i różnorodności społecznej reakcji na sztukę, w przewadze entuzjazmu, głównie dlatego, że wszystko zagrało. Dobrze by było gdyby takiego właśnie odbiorcę miała ta książka, w której również wszystko zagrało. W każdym razie, bardzo chciałabym w to wierzyć.

  Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!

  Napisz recenzję
  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.